Ales Uzaktan Eğitim

Ales Uzaktan Eğitim

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavlardan biridir. ALES genel olarak KPSS’nin aksine bilgi ağırlıklı olmayan, analitik düşünmeyi gerektiren bir sınavdır. Soruların bilgi ağırlıklı olmaması adayların bir çoğuna kolay gelebilir. Ancak aday, sınava ALES denemesi çözmeden, soru türlerini görmeden girerse zor gelebilir. Sınavın süresi 2016 yılı itibariyle ALES sınav süresi 150 dakikadır. ALES Mayıs ve Kasım aylarında olmak üzere yılda olmak üzere yılda 2 kez yapılır. ALES’e yüksek lisans ve doktora lisansüstü eğitimlerine başvurmak isteyen ve akademik kariyer yapmak isteyen adaylar girebilir. Adayların bu sınava girebilmesi için lisans mezunu ya da lisans mezunu olabilecek durumda olması gerekmektedir.

ALES konu bakımından 2 kısma ayrılır. Sözel 1 ve Sözel 2 kısımlarında sözel mantık soruları, Sayısal 1 ve Sayısal 2 kısımlarında sayısal mantık soruları bulunmaktadır. Bu mantık soruları adaylara ilk bakışta zor gibi görünebilir. Ancak aday hazırlık yaparak, tablo çizme mantığına alıştığında sınav büyük ölçüde kolaylaşmaktadır. ALES için sözel bölüm mezunları özellikle mantık soruları ve Sayısal 1 bölümü için hazırlık yapmalıdır. Eşit ağırlık ve sayısal bölüm mezunları temel matematik konularına hakim oldukları takdirde, zamanı bilinçli kullanırlarsa oldukça başarılı bir sınav geçireceklerdir. Sözel 1 kısmında ise sözel mantık soruları her bölüm mezunu için hazırlık yapılması gereken bir kısımdır.

2016 yılı itibariyle ALES sınavı Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 ve Sayısal 2 olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 40 soru bulunmaktadır. Adaylar 3 bölümden sorumlu olduğu için toplamda 120 sorudan sorumludur. Sınav toplam 160 sorudan oluşmaktadır. Adaylar başvuru yapmak istedikleri bölümün gerekliliğine göre, hangi bölüm hangi puan türünden alıyorsa soruları ona göre çözmelidir. ALES puan türlerine göre adayların sorumlu oldukları alanlar şu şekildedir;

            ALES Sözel Puanı: Bu puan türüyle yerleşmek isteyen adayların ALES’te Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 bölümlerini çözmeleri gerekir.

            ALES Eşit Ağırlık Puanı :  Bu puan türüyle yerleşmek isteyen adayların ALES’te Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 bölümlerini çözmeleri gerekir.

            ALES Sayısal Puanı : Bu puan türüyle yerleşmek isteyen adayların ALES’te Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 bölümlerini çözmeleri gerekir.

Uzaktan eğitim sistemimizde adaylarımızı son derece titiz ve özenli bir şekilde hazırlamaktayız. Bu konuda tecrübeli eğitimcilerimiz ve özgün uygulamalarımız sayesinde eğitimimizin kalitesini sürekli arttırmaktayız. Öğrencilerimizin görüş ve talepleri her zaman hızlıca cevap alır. Eğitimcilerimiz ile adaylarımız sürekli olarak iletişim halindedir.

Hayatınızdaki tüm sınavlarda başarılar dileriz…

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 911 34 59