Türkçe ÖABT Uzaktan Eğitim, Türkçe ÖABT

[TABS_R id=2717]

GİRİŞ

Uzaktan Eğitim sistemimiz 2013-2014 eğitim öğretim senesinde Türk Dili ve Edebiyatı branşında eğitim vermeye başlamış ve aynı sene içinde 3 canlı ders grubuyla bu süreci tamamlamıştır. 2014-2015 eğitim öğretim döneminde de 2 canlı ders (Bilge Kağan Sınıfı, Oğuz Kağan Sınıfı) ve 2 kayıttan takip sınıfı (Hüsn ü Aşk Sınıfı, Nesimi Sınıfı) olmak üzere eğitim vermiş ve yaklaşık 200’den fazla kişinin atanmasına vesile olmuştur. Bu sene (2015-2016 sezonunda) bir önceki seneye oranla daha yüksek sayıda atanan öğrencimizi olacağını düşünüyoruz. 2017 senesinde aynı kadroyla ama daha güçlü bir sistem, daha hızlı bir erişim tekniğiyle karşınızdayız. 2016-2017 senesinde Türk Dili ve Edebiyatıders saatlerinde ve öğrenciye verilen yayın sayısında artış olacaktır.

ERKEN KAYIT DÖNEMİ VE AVANTAJLARI

Bu süre zarfında kayıt olanlar iki senedir değişmeyen ücreti ödeyerek sisteme dâhil olurlar. 10 Ağustos sonrasında mevcut ücrette %20 oranına artış olacaktır. Erken kayıt size sadece ücret konusunda kolaylık sağlamaz. On binlerce öğrencinin çekindiği ve endişeyle yaklaştığı alan sınavına (ÖABT) yaz günlerinden itibaren hazırlanma imkânı sunar. Böylelikle yaz boyunca (hatta dersler başlayınca bile) Bir önceki döneme ait videoları izleyebilir, seheri sorular, testler ve ipuçları başta olmak üzere kelime avı ve ödevler de dâhil özel panelinizin her türlü imkânından yararlanabilirsiniz.

TAVSİYELER, UYARILAR VE YÖNTEM

Sistemimizde yer alabilmek için kesinlikle internet bağlantınızın olması gerekir. İnternet bağlantınız olmazsa hiçbir şekilde uzaktan eğitimden yararlanamazsınız (dersleri tablet ya da telefondan izleyebilirsiniz). Sistem IP numarasını denetleyen bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden farkı IP numaralarından (yani farklı yerlerden) bağlanamazsınız, bu durumun yaşanması neticesinde videolarınız otomatik olarak erişime kapatılır. Bu yüzden düzenli şekilde tek bir adresten sisteme giriş yapmalısınız.

Sistemden en iyi şekilde ve zaman tasarruflu bir şekilde yararlanmak istiyorsanız kesinlikle yazıcı edinin. Yazıcı sadece size maddi bir kazanç sağlamaz, fotokopiciye gidip gelme zahmetinden de kurtarır. Ders notlarını dosyalamanız için en az 20’lik sunum dosyalarınız olsun. Böyle dosyalardan 4-5 tane edinin. Bir dosya da makaleler için ayırın.

Sadece yaz dönemi için değil, bütün bir dönem boyunca panelden yararlanmayı alışkanlık haline getirin. İpuçları, rehberlik kısımlarını dikkatlice okuyun. Testler kısmını ve kelime avı uygulamasını sıkça didikleyin. Hatta sabit ve güncel duyuruları da okuyarak bütün bir sene boyunca neler yaptığımızı yakından takip edin.

Yöntem üzerine birkaç söz etmek gerekir. Uzaktan eğitim sistemimizin merkezinde ders videoları bulunmaktadır. Çok da iddialı olmamak adına şunu söyleyebilirim: Atanmanız videolarla kurduğunuz hukuka bağlıdır. Bu ders videolarını geliştiren ve pekiştiren materyallerin başında ders notları gelir. Ve tabii ki ardından soru çözümü yapmalısınız. Sistematik bir çalışma şöyle olmalıdır:
1. İlk tanışma: Ders videosunu izlemeden önce dersin metnini Dosyalar kısmından indirin ve 10-15 dakika kadar göz atın.
2. Ders izleme: Kayıtlı dersler kısmında yer alan dersleri düzenli ve sıralı bir şekilde izleyin. Dersi izlerken başka şeylerle meşgul olmayın, dersi kendinizle bütünleştirin. Kendinizi derse verirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Kendinizi bir ders dinleyicisi gibi değil, bir ders gibi telakki edin.
3. İkinci tekrar: Dersi dinlediniz, elinizdeki ders notlarını hızlı bir şekilde, üzerinde kalemi hareket ettirerek tekrar edin. Tekrar etme aşaması en fazla 15-20 dakika kadar sürmelidir.
4. Soru çözümü: Soru çözmeyi ertelemeyin. Soru çözümü için elinizde en az iki soru bankası olsun. Soru bankasının her konuya en az bir test ayırmış olması önemlidir. Soru çözdüğünüzde yanlışları not alın. Bu notları düzenli şekilde bir defterde biriktirin (bu notlar en çok da mayıs-temmuz arasında işinize yarayacaktır).

YAYINLAR

Öğrencilerimize ulaştıracağımız yayınlar daha sonra açıklanacaktır. Fakat 2016 senesine göre daha fazla yayının verileceğini doğrudan söyleyelim. Satın aldığınız pakette yer alması durumunda Türkçe öğretmenliği mezunlarına da Türkçe Öğretmenliği Soru Bankası ve Denemeler dışında ortak kitapların verilmesi de planlanmaktadır.

KADROMUZ

Türkçe öğretmenliği Yeni Türk Edebiyatı, Halk Edebiyatı ve Eski Türk Edebiyatı derslerinden ibaret değil. Anlama ve anlatma teknikleri, dilbilim ve dilbilgisi, çocuk edebiyatı ve alan eğitimi derslerimize aynı nitelikte tecrübeli öğretmenlerimizle devam edeceğiz.

SINIFLAR

Sınıflar canlı ders sınıfı, kayıttan takip sınıfı ve “sadece video” sınıfı olmak üzere 3 türlüdür.

Canlı ders

Canlı ders sınıfı uzaktan eğitimin bütün imkân ve fırsatlarından yararlanır. Kitapları ücretsiz edinir. Canlı derse katılamadığı zaman normal olarak bu dersleri kayıttan takip eder.

Kayıttan takip

Sadece canlı derse katılamaz ve kitapları ücretsiz alamaz. Ama kitapları yaklaşık olarak %55 indirimle panelinden sipariş edebilir. Dosyaları indirebilir, bütün testlerden yararlanabilir, online tarama ve denemeleri çözüp ders hocasına sistem üzerinden soru sorabilir.

Sadece video

Bütün dersleri (soru çözüm dahil) izleyebilir. Dosya indiremez ve ders hocasına soru soramaz. Ama kelime avı, online testler-taramalar ve denemeleri çözme gibi kayıttan ders sınıfının imkanlarından yararlanır.  Video sınıfının ücreti diğerlerine göre çok uygundur (yaklaşık olarak 200 TL). Kitapları indirimli alabilir.

DERS SAATLERİ

Yeni sezonda (2017) ders saatleri bir önceki seneye göre biraz daha artırılacaktır. Canlı ders saatleri daima akşam yapılmaktadır (19.00 sonrası). Canlı dersin uzunluğu ve aynı gün başka derslerin yapılma durumuna göre kayda düşmesi zaman alabilir. Ortalama 24 saat sonra canlı dersin kaydını kayıttan takip sınıfı öğrencileri izleyebilirler. Yeni sezonda branşların ders dağılımının aşağıdaki şekilde olması planlanmıştır (bu ders saatleri +5 / -5 saat fark edebilir):

ÖABT TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİSAAT
Anlama ve Anlatma35
Çocuk Edebiyatı10
Dilbilim-Dilbilgisi30
Yeni Türk Edebiyatı30
Eski Türk Edebiyatı25
Türk Halk Edebiyatı25
Edebiyat Bilgi ve Kuramları20
Alan Eğitimi12
TOPLAM187

 

ÖĞRENCİ PANEL ÖZELLİKLERİ

 • Ders metnini indirme
 •  Ders hocalarına soru sorma
 •  Kelime avı
 •  Yazar – eser avı
 •  Beyit çevir (yeni)
 •  Seheri Uygulamalar
 •  Online testler
 •  Online tarama ve denemeler
 •  Ücretsiz soru bankası ve denemeler
 •  180 saat ders
 •  Soru çözüm dersleri
 •  Seminer sorularına ücretsiz erişim
 •  Haftalık ve aylık rehberlik dersleri
Başa dön tuşu
Call Now Button0312 911 34 59